Cvičíme správně – nejdůležitější zásady

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Loading...Loading...

Cvičení jako takové není žádná věda a jednou za čas si zacvičíme snad každý – ať už záměrně, kdy si udržuješ kondičku nebo postavu či nezáměrně třeba při dobíhání vlaku. Každopádně není cvičení jako cvičení a pokud to bereš vážně, chceš doopravdy zhubnout, udržet si skvělou postavu nebo si prostě jen nechceš při náročném a pravidelném cvičení ublížit, měla by ses naučit pár správných zásad.

Kdy se začíná hubnout?

Když moc jíš, tělo si ukládá zásoby do podkožní části – tuk. Čím víc zásob je, tím víc tloustneme – to je jasné. Často se ale náš organismus nechce zásob jen tak lehce vzdát. Nemůžeš tedy počítat s tím, že když cvičíš se zápalem deset minut, že se budou spalovat tuky a za pár dní budeš vážit méně.

Uvádí se, že při cvičení se prvních dvacet minut v podstatě nic neděje – alespoň ne nic, co by nějak ovlivnilo tvou váhu z toho dlouhodobého hlediska. Pokud to přeháníš a dáváš do prvních minut cvičení doopravdy hodně, extrémně se zadýcháš, prvních dvacet minut tělo spaluje cukry. Chceme spalovat cukry? Ne! My chceme dostat pryč tuk – zásobní tuk a proto je důležité cvičit delší dobu.

Nejlepší způsob cvičení je dát si třeba takovou aktivní hodinu, kdy cvičíš mírnou až střední zátěž (zvládáš, nijak extrémně se nezadýcháváš). Nejúčinnější a nejdlouhodobější úbytky váhy jsou právě ty, které jdou nejpomaleji. Pokud zhubneš rychle, můžeš počítat i s JOJO efektem.

Kdy mám cvičit? 

Hodně lidí, doporučuje cvičit hned ráno, protože tělo začne dříve spalovat zásoby. Možná na tom něco pravdy bude, to potvrdit ani vyvrátit nemůžu, každopádně, když je člověk rozespalý a hladový, může se motat hlava, může klesat krevní tlak a to určitě také není dobře.

Rozhodně necvič těsně před spaním – při cvičení se uvolňují endorfiny, které tělo nabudí a hůře se potom usíná. Neměla bys to zkrátka s dobou a načasováním přehánět – cvič, když budeš mít náladu, nebude ti špatně, nebudeš mít hlad ani nebudeš extrémně přejedená.

Rozcvička

Důležitá část cvičení je rozcvička, je nutné se rozhýbat – hlavně pokud cvičíš živější sport, kdy poskakuješ. Klouby se rozehřejí a můžeš se tak vyhnout nepříjemnému úrazu. Už spoustě lidem se stalo, že se jim cvičením ublížilo – s kotníkem, kolenem, nebo si jen přetáhli určitý sval. Třeba u takového 30 days shred s Jillian je její rozcvička poměrně důležitá, protože v dalších částech, se dost živě hýbáš a skáčeš, což je pro kotníky a kolena dost náročné.

Jak často cvičit?

Nic by se nemělo přehánět – cvičit každý den hodinu je možná pro někoho skvělé, ale jen pokud je na to zvyklý. Pokud nemáš tak skvělou kondičku, měla bys svému tělu dodat dostatek odpočinku.

Pokud chceš zhubnout, je rozhodně lepší cvičit pravidelně a častěji. Nestačí to jednou týdně – tělo potřebuje mít určitý režim. Pokud si chceš pouze udržet postavu, nemusíš to s frekvencí cvičení přehánět. Ideální pro hubnutí je 3 – 6x týdně, pro udržení postavy 1 – 3x.

Individuální 

Záleží na tvém metabolismu – a to hodně! Pokud začneš cvičit společně s kamarádkou a jí půjde váha dolů rychleji, není to nic nenormálního. Každý z nás má jiné tělo, jiné spalování a jiný organismus, proto mohou dva lidé mít jinou zkušenost s tímtéž cvičením.

V případě, že se ti dlouho nedaří zhubnout, naopak nabíráš a myslíš si, že něco děláš špatně, není od věci navštívit i odborníka na výživu a cvičení, který ti doporučí tvůj režim, řekne ti co děláš (nebo můžeš dělat špatně) a pomůže ti.

SdíletShare on Facebook3Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Pin on Pinterest0

Cvičíme správně – nejdůležitější zásady

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *