Ketonová dieta

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Loading...Loading...

Začít s hubnutím není vždycky procházka růžovým sadem. Můžete se celé týdny snažit jíst zdravě a pravidelně cvičit, výsledky ale přesto pořád nikde. Jistým vysvobozením a řešením může být ketonová dieta. To je dieta, která slouží k rychlému nastartování hubnutí. Jak tato dieta funguje? Jaká jídla jíst v období ketonové diety a jakým se vyhnout? A pro koho je vůbec vhodná a kdo by se jí měl naopak vyhnout? Na to si odpovíme v následujících řádcích.

Ketonová dieta – jak to funguje

Základem ketonové diety je, jako u všech diet, výrazná změna jídelníčku. V tomto případě jde o to téměř úplně vypustit cukry (povolené je jen minimální množství, cca 40 – 50 gramů/den). Naopak si místo toho smíte vrchovatě dopřát maso, vejce, mléko, jogurty, sýry…zkrátka všechny druhy potravin, které jsou bohaté na bílkoviny a tuky. To vše proložíte porcemi vařené i čerstvé zeleniny.

Smyslem vašeho konání je přimět tělo, aby nejprve spotřebovalo veškeré sacharidy. Touto cestou se tělo dostane během dvou až tří dnů do stavu, kterému se říká ketóza. V tu chvíli organismus začne vytvářet energii z uložených tukových zásob. Ketóza se navenek projevuje mnoha způsoby, nejdůležitějším z nich je kýžené spalování tuků a tedy i hubnutí.

Přechod od ketonové diety ke zdravé stravě

V tomto bodě ale může vystát otázka, zda ketonová dieta nevyžaduje, abyste se do konce života vzdali ovoce a sladkostí. Ketonová dieta samozřejmě není ničím, co byste měli podstupovat dlouhodobě, naopak je žádoucí, abyste se po cca deseti až čtrnácti dnech zase začali vracet zpět k normálnímu, zdravému jídelníčku.

Důležité ale je, aby tento návrat neproběhl nijak zprudka, naopak byste si svůj zdravý jídelníček měli začít budovat pozvolna. Obecně se doporučuje týden po týdnu zvyšovat dávky cukru po cca deseti gramech. A samozřejmě, abyste předešli obávanému jojo efektu, je třeba držet se zdravé stravy a zařadit do svého programu taky pravidelné cvičení.

Ketonové dieta a její rizika

Než se definitivně rozhodnete pro ketonovou dietu, měli byste ještě zvážit její záporné stránky. Jako první by měla být na řadě porada s lékařem, který vám pomůže zvážit, nakolik je tato dieta vhodná právě pro vás. Pokud kupříkladu trpíte onemocněním jater nebo ledvin, měli byste se vzhledem k zátěži na tyto orgány ketonové dietě vyhnout velkým obloukem.

I když jste ale úplně zdraví, mohou vaši ketonovou dietu provázet další problémy a nepříjemnosti. Stav ketózy je provázen nepříjemným acetonovým zápachem. Ten ale může být vaším nejmenším problémem, jednostranná strava je totiž pro tělo celkově velká zátěž. Tomu se totiž na jedné straně nedostává dostatečné množství důležitých živin, na straně druhé pak může dostávat až přemíru cholesterolu, což zvyšuje riziko kornatění tepen, zvyšování krevního tlaku a celkově škodí kardiovaskulárnímu systému. Navenek můžete pocítit nepříjemné projevy jako je zácpa nebo zvracení. Abyste tyto nepříjemné stavy potlačili, dopřejte si dostatečné množství spánku a tekutin (alespoň 2 litry denně), naopak se vyhněte přehnané fyzické aktivitě, která by vás vysilovala.

Potraviny v období ketonové diety

Rozhodnete – li se vyzkoušet ketonovou dietu, není na škodu přichystat si vlastní jídelníček po dobu ketonové diety, i na období, které bude následovat. Zde je seznam potravin, které jsou vhodné, a kterým byste se naopak měli vyhnout.

Vhodné potraviny

Nevhodné potraviny

maso, uzeniny

chléb, pečivo a mouka obecně

ryby

obiloviny

vejce

luštěniny

mléko, mléčné výrobky

ovoce

ořechy

sladká zelenina

panenský olej

sladkosti

čokoláda s aspoň 60 % kakaa

alkohol

instantní bílkovinná strava

káva

Jak může vypadat váš jídelníček?

Vyjmenovali jsme si vhodné i nevhodné potraviny, přesto však ještě nemáte jasnou představu, co po celý čas ketonové diety jíst? Určitě byste měli předejít pocitu hladu (v konzumaci doporučených potravin se nemusíte nijak zvlášť omezovat) a rozplánovat si na každý den alespoň pět jídel. Pro bližší představu si uvedeme jídelníček na několik dní.

1. den

Snídaně

Kvalitní šunka, na kousky nakrájená paprika

Svačina

Bílý jogurt

Oběd

Rybí filety s kedlubnou

Svačina

Odtučněný tvaroh

Večeře

Bílý šmakoun, grilovaný lilek

2. den

Snídaně

Míchaná vejce, zeleninová obloha

Svačina

Celá okurka

Oběd

Přírodní steak se zeleninovou přílohou

Svačina

Sýr, šunka

Večeře

Uzená makrela

3. den

Snídaně

Vejce na tvrdo, plátek slaniny, zelenina

Svačina

Celá paprika

Oběd

Polévka z dýně, losos na másle a salát z rukoly

Svrčina

Mrkvový salát

Večeře

Rajčata se sýrem feta

Ketonová dieta – jen pro někoho

Jak je z našeho článku patrné, ketonová dieta rozhodně není pro každého. Lidé nemocní by se jí měli kupříkladu vyhnout úplně, někoho může odradit i jednostrannost takové stravy. Nicméně, je to rychlý a spolehlivý způsob, jak začít s hubnutím, od kterého můžete plynule přejít ke zdravé stravě a celkovému zlepšení životního stylu. Po poradě s lékařem a nejlépe i s výživovým poradcem se tak do ní můžete směle pustit.

SdíletShare on Facebook4Tweet about this on Twitter0Share on Google+2Pin on Pinterest0

Ketonová dieta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *