Náhrady masa: inspirujte se u vegetariánů

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Loading...Loading...

V České republice považuje většina lidí maso za základní surovinu. Maso se v našich jídelníčcích objevuje několikrát denně, ať už v podobě pečeného masa, vývarů, řízků, nebo uzenin. Hlavně kvůli vysokému obsahu cholesterolu je ale maso obrovským nepřítelem každého, kdo se pokouší shodit nějaké to kilo. Najdou se ale i takoví lidé, kteří maso nejedí vůbec.

Dokázali si najít jiný přísun bílkovin a většinou se pyšní perfektním zdravím a kondicí. Podle složení jídelníčku rozlišujeme hned několik skupin nepřátel masa a masných výrobků. Největší skupinu tvoří vegetariáni. To jsou lidé, kteří odmítají maso, ale rádi si pochutnají na sýru nebo vajíčkách. To vegani odmítají jakýkoliv výrobek živočišného původu. Nejextrémnějším směrem, který vyznává jen zlomek lidí, nebo který zkoušejí lidé jako experiment v dobách očisty, je vitariánství. Vitariáni jedí pouze syrovou, tzv. „živou“ stravu. Pokoušíte-li se zhubnout, je dobré občas vynechat maso úplně s jídelníčku. Ukážeme vám, jakými suroviny ho lze nahradit.

SÓJOVÉ MASO

Sójové maso najdete běžně v obchodech ve formě placiček, kostek, nudliček nebo granulátu. Z placiček si vegetariáni dělají bezmasé řízky, kostky a nudličky přijdou do čínské směsi a z granulátu se dá vytvořit překvapivě dobrá směs na topinky. Jedná se o nejdostupnější náhradu masa. Cena sójového masa se běžně pohybuje mezi dvanácti a dvaceti korunami za sáček a najít ho můžete v regálu jakéhokoliv supermarketu. Příprava je také velice jednoduchá. Stačí připravit si zeleninový vývar nebo použít předpřipravený ve formě bujónu v kostce a nechat v něm sójové maso dvacet minut vařit. Pak už jen stačí vyždímat přebytečnou vodu a základní surovina je připravena. Následně ho upravíte podle své fantazie – obalíte ho v trojobalu jako řízek, popřípadě dokořeníte vaším oblíbeným kořením nebo bylinkami.

TOFU

Tofu si získává v posledních letech mezi vegetariány obrovskou popularitu. Jedná se o surovinu, která se vyrábí srážením sójového mléka. V základu je tofu bílou hmotou, která je téměř bez chuti a je potřeba ji řádně dochutit. Nejčastěji se marinuje nebo obaluje ve směsi bylinek. V regálech můžete dokonce narazit i na uzené nebo předem marinované tofu, které je výborné v bulce jako náhrada hamburgeru. Po osmažení nebo opečení vzniká opravdu chutný pokrm, který si získá své příznivce i mezi těmi, kteří jinak sójovým výrobkům příliš nefandí. V létě představuje tofu jednu ze surovin, kterou si vegetariáni připravují na grilu jako plnohodnotnou náhradu grilovaného masa.

TEMPEH

Další výrobek, jehož základ tvoří sójové boby. Tempeh konkrétně vzniká při fermentačním procesu. Neznalý člověk si ho lehce splete s tofu, ale jen do té doby, než si ho zblízka prohlédne a ochutná. Na první pohled se tempeh liší svojí hrubou a členitou strukturou. Chuť je aromatičtější, ale i tak si ho vegetariáni dochucují. Jedná se o nejkvalitnější sójový výrobek, jaký můžete potkat. Kromě bílkovin je zdrojem vápníku, fosforu, a pro vegetariány tolik potřebného vitaminu B12. Je lehce stravitelný, proto po něm budete mít v bříšku jako v pokojíčku. Vhodný je tedy pro ty, které trápí trávící obtíže a s nimi spojený pocit nafouklého břicha.

ŠMAKOUN

Abyste si nemysleli, že vegetariáni doplňují bílkoviny pouze ze sójových výrobků, představíme vám jednu velice zajímavou surovinu. V originále se nazývá smacker, což si Češi převedli do krásného českého slovíčka šmakoun. Jedná se o hmotu vyrobenou z čistých vaječných bílků. Vegan by si na něm tudíž nepochutnal, ale mezi vegetariány je to hit! Když si představíte chuť vaječného bílku, jistě sami uznáte, že samotný není zrovna nejchutnější. Naštěstí má tu vlastnost, že velice dobře přijímá chutě od ostatních surovin. Stačí ho tedy marinovat ve směsi koření, posypat bylinkami nebo zapékat společně s bramborami a zeleninou, a jeho chuť je neodolatelná.

Pokud jste až doteď patřili mezi ty, kteří při slově bezmasé jídlo začnou ohrnovat nos, zkuste překonat zavedené zvyklosti a nebojte se experimentovat. Nemusíte se stát rovnou vegetariánem, ale dejte alespoň občas přednost rostlinným bílkovinám před živočišnými. Vaše tělo vám bude vděčné a vy se budete cítit prostě skvěle!

SdíletShare on Facebook1Tweet about this on Twitter0Share on Google+2Pin on Pinterest0

Náhrady masa: inspirujte se u vegetariánů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *